Wykorzystanie wydruku na płótnie

 Przez wiele lat wykonywanie nadruków na tkaninach było mocno ograniczone do jednej technologii tj. sitodruku. Pomimo że sitodruk nadal jest używany czy też umożliwia on uzyskiwać faktycznie wysokiej jakości nadruki, to jednak ta metoda najlepiej sprawdza się przy wysokich nakładach. Można powiedzieć, ze jest to związane ze dość wysokimi wydatkami uruchomienia produkcji. Rozwiązanie owego problemu pojawiło się wraz z wynalezieniem techniki cyfrowego druku na tkaninach. 

 Powinniśmy zadać sobie pytanie jak realizuje się druki na tkaninie przy  pomocy technologii cyfrowych? Jedną z postaci takiego druku jest druk DTG, zaliczany do technik druku bezpośredniego. Albowiem w projekcie graficznym buduje się projekt nadruku. W specjalnej drukarce, a najlepiej ploterze, umieszczona zostaje rozłożona na płasko koszulka. Urządzenie drukujące ma ruchomą głowicę. Zasada działania przypomina nieco klasyczne drukarki atramentowe, z tą różnicą że wykorzystywane są zupełnie inny typ tuszów, jakie wnikają we włókna materiału i zachowują wielką odporność na pranie oraz ścieranie. Toteż druk cyfrowy na bawełnie działa bardzo trwały przez wiele miesięcy, natomiast sama koszulka być może radować nas w późniejszym okresie dłużej.

Profesjonalny druk flag: http://textileprint.pl 

Aktualnie technologie drukarskie poszły oczywiście o krok dalej oraz możliwe stało się drukowanie na dużych rozmiarach materiałów. Druk na płótnie znajduje się owego znakomitym przykładem. Powstaje on z wykorzystaniem dużych ploterów. Przykładem zastosowania takiego druku jest  druk na bannerach reklamowych, żaglach albo siatkach zabezpieczających rusztowania, w czasie wykonywania czynności budowlanych oraz remontowych. Nośniki owe zagwarantują wyjątkowo dużą powierzchnię reklamową, dzięki czemu funkcjonują zauważalne z dużych odległości, natomiast umieszczone na nich nadruki swoimi rozmiarami dobrze przyciągają uwagę czy też wzrok postronnych obserwatorów. Rzecz jasna druki na materiale o większych rozmiarach istnieją właściwie już znacznie bardziej skomplikowane do zrobienia czy też oczekują tego, żeby drukarnia dysponowała zarówno nowoczesną technologią, jak również miała wystarczającą powierzchnię magazynową do przechowywania gotowych wydruków, jak również czystych rulonów z materiałem przeznaczonym dopiero pod zadruk.