Przewodnik po drewnie meblowym

Zwykłe lasy meblowe mają swoje własne charakterystyczne znaki, tak jak każda osoba ma swoje unikalne odciski palców. Poniżej znajduje się kilka szczegółów lub cech, które mogą pomóc w łatwej identyfikacji wielu rodzajów dostępnego drewna meblowego.

Popiół (biały popiół): Popiół jest twardym drewnem twardym, znanym przede wszystkim z doskonałej zdolności do gięcia; jest stosowany do giętego drewna oraz do giętych części mebli wymagających maksymalnej wytrzymałości. Powszechne są również forniry jesionowe. Popiół ma kolor od kremowo-białego lub szarego z jasnobrązowym odlewem do ciemno czerwono-brązowego. Cena jest umiarkowana.

Lipa: Lipa jest powszechnie stosowanym drewnem twardym, często stosowanym w połączeniu z rzadkimi gatunkami drewna, takimi jak orzech włoski i mahoń. Jego kolor waha się od kremowobiałego do kremowobrązowego lub czerwonawego, z szerokimi promieniami i czasami nieco ciemniejszymi smugami. Ziarno jest proste i równe. Basswood jest gęsto ziarnisty, z bardzo małymi porami. To jest niedrogie.

Buk: Buk jest kolejnym drewnem twardym, które łatwo się wygina, ale nie jest tak atrakcyjne jak popiół. Buk jest często używany z droższymi gatunkami drewna, głównie w niepozornych miejscach – nogi krzeseł i stołów, dna szuflad, boki i oparcia szaf. Buk bierze plamy dobrze, i często jest zabarwiony, aby wyglądać jak mahoń, klon, lub wiśnia. Buk jest zarówno ciężki, jak i ciężki, a praca z narzędziami ręcznymi jest trudna. To jest niedrogie.

Brzoza (brzoza żółta): Brzoza, popularne drewno liściaste, jest używane we wszystkich aspektach budowy mebli. Drewno jest jasnożółtobrązowe, bardzo zbliżone kolorystycznie i w słoiku do klonu. Ziarno jest całkiem przyjemne. Brzoza jest gęsto ziarnista. Jest umiarkowanie drogie.

Orzech szary: To twarde drewno, często nazywane białym orzechem włoskim, jest podobne pod wieloma względami do orzecha włoskiego. Drewno jest jasnobrązowe, z okazjonalnymi ciemnymi lub czerwonawymi smugami. Ziarno jest wymawiane i liściaste. Orzech jest gruboziarnisty, z widocznie otwartymi porami; zazwyczaj jest wypełniony. Butternut plamy dobrze, i często jest zabrudzony, aby wyglądać jak ciemny orzech włoski. Drewno jest lekkie i łatwe w obróbce przy użyciu narzędzi ręcznych. Jest umiarkowanie drogie.

Cedr (wschodni czerwony cedr): Cedr, drewno miękkie, jest używane głównie w skrzyniach i szafach; ma charakterystyczny zapach i jest skuteczny w odstraszaniu owadów. Drewno jest jasnoczerwone, z lekkimi smugami i sękami; ziarno jest dość przyjemne. Cedar jest bliski ziarenka. Nie należy go wybielać ani barwić. Skrzynie do przechowywania cedru powinny pozostać niedokończone od wewnątrz, a na zewnątrz powinny być wyraźnie wykończone. Cedr jest umiarkowanie drogi.

Wiśnia (czarna wiśnia): Wiśnia, jedna z najbardziej cenionych gatunków drewna liściastego, znajduje zastosowanie w meblach i szafach. Jego kolor waha się od jasnobrązowego do ciemno czerwonawobrązowego i ma bardzo atrakcyjne i charakterystyczne ziarno, często z wyraźnym motywem. Wiśnia jest gęsto ziarnista i nie wymaga wypełniacza. Lekka plama jest czasami używana do podkreślenia koloru. Wiśnia jest trudna w pracy z narzędziami ręcznymi i jest kosztowna.

Wiąz (wiąz skalny, wiąz amerykański): Drewno liściaste ma doskonałe właściwości gnące; jest stosowane we wszystkich typach mebli, a zwłaszcza w przypadku drewna giętego. Wiąz jest jasnobrązowy do ciemnobrązowego, często z czerwonymi smugami Wiąz ma wyraźne ziarno; wiąz skalny ma kontrastujące jasne i ciemne obszary. Ponieważ holenderska choroba wiązów zniszczyła tak wiele drzew, wiąz stał się rzadkim drewnem i może być zarówno trudny do znalezienia, jak i drogi.

Guma (słodka, czerwona guma): To twarde drewno jest często używane w fornirach lub w połączeniu z rzadkimi gatunkami drewna; jest również używane w niektórych meblach w umiarkowanych cenach. Guma jest nawet brązowa, z czerwonawą obsadą; czasami ma ciemniejsze smugi. Jego cena jest od umiarkowanej do niskiej.

Orzesznik: To twarde drewno słynie z wytrzymałości, twardości i twardości; jest używane w kołyskach, krzesłach Windsor, meblach trawnikowych i niektórych fornirach. Drewno jest brązowe do czerwonobrązowego, o prostej, niewyraźnej fakturze, otwarte ziarniste. Hikoria jest bardzo ciężka i ciężka, a praca z narzędziami ręcznymi jest trudna. Jego cena jest umiarkowana.

Mahoń (mahoń afrykański): To twarde drewno jest tradycyjnym ulubionym materiałem meblowym, jednym z najcenniejszych gatunków drewna meblowego na świecie. Jest również szeroko stosowany w fornirach. Kolor mahoniu waha się od średnio brązowego do głęboko czerwono-brązowego i ciemnoczerwonego; ziarno jest bardzo charakterystyczne i atrakcyjne. Jest bardzo drogi.

Klon (klon cukrowy): Klon jest mocnym, gęstym, atrakcyjnym drewnem twardym, stosowanym w meblach i blokach rzeźniczych. Jego kolor jest jasnobrązowy, z czerwonawym odlewem; ziarno jest zazwyczaj proste, ale również występuje w wzór oka ptaka, kręcone lub faliste. Klon jest trudny w pracy z narzędziami ręcznymi i zazwyczaj jest drogi.

Dąb (dąb czerwony, dąb biały): To bogate drewno liściaste zawsze było cenione za swoją wytrzymałość i atrakcyjną ziarnistość; jest szeroko stosowane w meblach litych, a w nowoczesnych meblach – w fornirach. Dąb biały ma bogaty szarawobrązowy kolor; dąb czerwony jest podobny, ale z wyraźnym czerwonawym odlewem. Oba rodzaje dębu są wyraźnie ziarniste, z widocznymi promieniami lub smugami. Drewno jest otwarte. Jest umiarkowanie drogi; dąb czerwony jest zazwyczaj tańszy niż biały.

Sosna (sosna biała): Drewno to zostało szeroko wykorzystane w meblach kolonialnych i jest jednym z podstawowych gatunków drewna nowoczesnych mebli; jest wykorzystywane w prawie wszystkich typach mebli i jest podstawowym drewnem używanym do produkcji mebli niedokończonych. Drewno waha się od kremowego do żółto-brązowego, z wyraźnie zaznaczonymi słojami wzrostu; jest gęsto ziarniste. To jest niedrogie.

Topola (topola żółta): Poplar jest umiarkowanie miękkim drewnem twardym, stosowanym w niedrogich meblach i w połączeniu z droższym drewnem. Drewno jest brązowawo-żółte, z charakterystycznym zielonym odcieniem; ziarno jest stonowane. Poplar jest drewnem drobnoziarnistym. Bardzo dobrze plami. Poplar jest stosunkowo lekka i łatwa w obróbce przy użyciu narzędzi ręcznych. To jest niedrogie.

Drewno różane (drewno różane brazylijskie, indyjskie lub cejlońskie): Drewno to, podobnie jak mahoń, jest jednym z najszlachetniejszych i najbardziej cenionych gatunków drewna meblowego; jest również używane do produkcji fornirów. Drewno różane ma kolor od ciemnobrązowego do ciemnofioletowego, z bogatymi, silnie zaznaczonymi czarnymi smugami. Drewno różane jest trudne w pracy z narzędziami ręcznymi i jest bardzo drogie.

Figowiec: Drewno to jest szeroko stosowane w niedrogich meblach i fornirach; jest bardzo odporne na rozszczepianie, a także jest ulubionym drewnem do bloków rzeźniczych. Drewno ma kolor od różowawo-brązowego do czerwono-brązowego, z widocznymi, ściśle rozstawionymi promieniami; wzór słojów jest wyraźny. Praca z narzędziami ręcznymi jest umiarkowanie łatwa, a cena umiarkowana.

Teczyna: Teczyna jest jednym z wybieranych mebli z drewna twardego i tradycyjnie jest stosowany zarówno do elementów litych, jak i fornirów. Teak waha się od bogatego złoto-żółtego do ciemnobrązowego, z ciemnymi i jasnymi smugami. Jest bardzo drogi.

Orzech (czarny, europejski): Orzech włoski był tradycyjnie stosowany do produkcji mebli wysokiej jakości i do dziś jest poszukiwany; jest powszechnie stosowany w fornirach.Orzech jest czekoladowo-brązowy, czasami z ciemnymi lub purpurowymi smugami; jego ziarno jest bardzo uderzające i atrakcyjne. Jest bardzo drogi.

Inne lasy: Chociaż większość mebli jest wykonana z wyżej wymienionych gatunków drewna, wiele innych gatunków drewna jest wykorzystywanych w budownictwie meblowym.

Inne drzewa używane do produkcji mebli to olcha, jabłko, osika, osika, kasztan, drewno bawełniane, cyprys, jodła, hakberys, hemlock, ostrokrzew, koa, laur, szarańcza, magnolia, grusza-drewno, świerk, tupelo i wierzba. Całe drewno należy impregnować zgodnie z jego pozornymi cechami.

Mebel zawiera wiele wskazówek, które pomogą Ci ocenić, jaka jakość drewna została użyta w jego tworzeniu. Kluczem jest po prostu wiedzieć, jak ocenić drewno i jakich wskazówek szukać.