10 najlepszych technik druku na tekstyliach

Nadruk na tkaninach odnosi się do tworzenia pięknych wzorów i wzorów na powierzchniach tkanin.

Piękne zawirowania wzorów i wzorów na tej pięknej tkaninie, którą właśnie kupiłaś w sklepie z materiałami – wszystko wygląda tak bezproblemowo, bez wysiłku i łatwo. Ale nadruk na tkaninie nie jest łatwy. Bardzo trudno jest osiągnąć precyzję i doskonałość oraz trwałe, szybkie kolory na powierzchni tkanin.

W procesie produkcji tekstyliów, drukowanie wzorów i wzorów odbywa się nieco w końcowych etapach. Proces drukowania, gdy się o tym czyta, jest wystarczająco prosty – do wykonania tych wzorów używa się barwników lub pigmentów.

Trzy najważniejsze rodzaje metod drukowania na tekstyliach to druk bezpośredni, druk wyładunkowy i druk oporowy.

Druk bezpośredni polega na nadruku bezpośrednio na powierzchni tkaniny za pomocą barwników/ pigmentów.

Druk wyładunkowy polega na usuwaniu kolorów z określonych obszarów z już zabarwionej tkaniny poprzez zastosowanie odpowiednich środków chemicznych.

Druk oporowy polega na naniesieniu na tkaninę specjalnej pasty oporowej we wzory, a następnie wybarwieniu tkaniny tak, aby nałożone obszary były odporne na wybarwienie i pojawiały się jako kolor bazowy.

Nadruk na tkaninie wykonywany jest różnymi specyficznymi metodami obejmującymi różne procesy; niektóre ważne z nich opisano poniżej

1 Grawerowany nadruk na wałkach

Odnosi się to do nadruku na tkaninie, w którym barwnik jest nakładany na tkaninę, która przechodzi przez wałki grawerowane wzorniczo w maszynie drukarskiej. W ten sposób powstaje większość drukowanej tkaniny – rolki tkaniny, które kupujesz do produkcji odzieży.

Zaletą tego druku jest to, że ten sam wysokiej jakości druk jest wykonywany w całej partii w ten sam sposób. Oddzielny wałek jest używany dla różnych kolorów. Tkanina po nadruku przechodzi przez procesy suszenia i parzenia w celu ustawienia barwnika.

2 Sitodruk

Sitodruk to ręczna metoda bezpośredniego nadruku na tkaninie, w której do przenoszenia wzorów na tkaninę stosuje się sita / siatki/ folie.

Wiąże się to z zastosowaniem porowatej siatki, która jest rozciągnięta nad ramką. W sitodruku szablon wzoru wykonany jest z porowatej tkaniny nylonowej. Obszary, na których nie ma nadruków są pokrywane, a następnie na tkaninie umieszczane są sita i drewniana rakla służy do pracy w kolorze przez porowate sito na tkaninie.

Istnieją dwa rodzaje sitodruku – sitodruk płaski i sitodruk rotacyjny. Sitodruk płaski jest kosztowny. Sitodruk rotacyjny jest zmechanizowaną wersją sitodruku płaskiego i jest najczęściej stosowaną techniką druku tekstylnego w handlu.

Przewagą sitodruku nad drukiem termicznym jest to, że można drukować zarówno na jasnych kolorach, jak i na ciemnych tkaninach o tej samej intensywności.można również wykonać bardzo duże wzory o miękkich konturach, jak ten, który widziałeś w jedwabnych chustach tą metodą.

Główną wadą sitodruku jest to, że jest to metoda pracochłonna i dlatego drukowanie małych partii nie jest opłacalne w przypadku sitodruku. Koszt założenia każdej pracy jest nieco wysoki, ale po jego założeniu można wykonać wiele wydruków w bardzo ekonomiczny sposób.

Inną rzeczą jest to, że stałe kolory najlepiej jest drukować w sitodruku, więc nie ma drukowania zdjęć itp. gdzie masz wiele wariantów i gradacji kolorów.

Jeśli masz firmę, w której musisz wydrukować wiele kawałków tkaniny sitodruk jest najlepszą realną opcją.Â

Niektóre osoby mają problem z sitodrukiem ze względu na stosowaną metodę i wytwarzane przez nią odpady.Dowiedz się więcej o sitodruku w dziale „Co to jest sitodruk?”.

3. Druk szablonowy

Druk ten polega na wykorzystaniu szablonów wyciętych w kształcie wzorów. Szablony wykonane są z metalowego papieru drzewnego lub tworzywa sztucznego. Barwnik / kolor nakładany jest na przestrzenie wycięte wewnątrz szablonu.

Jest to bardzo prosta metoda nadruku na tkaninie, która może być wykonana nawet przez dziecko. Wadą jest jednak to, że drukowanie jest pracochłonne i zajmuje dużo czasu. Jest ona najczęściej używana do celów jednorazowych.

4.Druk blokowy

Jest to metoda wykonywania nadruków z bloku drewna, miedzi lub innego materiału noszącego wzór.

Metalowe lub drewniane klocki są wyrzeźbione we wzorze, a na wyrzeźbiony wzór naniesiony jest barwnik. Następnie są one dociskane i nakładane na lico tkaniny.

Checkout post na drukowanie bloków diy więcej szczegółów, jak również Pomysły, aby zrobić stemple tkanin na własną rękę i najlepsze farby do wykorzystania do stemplowania tkanin i drukowania bloków

5. Druk natryskowy

Jak sama nazwa wskazuje kontrolowany natrysk przy użyciu specjalistycznych opryskiwaczy jest używany do przenoszenia barwnika na tkaninę. Pistolet natryskowy jest używany do nakładania koloru na tkaninę przez sita.

Jeśli szukasz firmy do wykonania druku na tkaninach, sprawdź:
Drukowanie tkanin

6. Druk termotransferowy lub termotransferowy

Metoda ta obejmuje maszynę drukarską i maszynę do prasowania na gorąco do przenoszenia wzorów na tkaninę. Jest to jedna z najtańszych metod stosowanych w branży poligraficznej – pomyśl o tysiącach t-shirtów drukowanych w ten sposób z logo i komunikatami.

W tym procesie drukowania, drukowanie odbywa się najpierw na papierze, a następnie ten projekt na papierze jest przenoszony na powierzchnię tkaniny, przechodząc przez papier i tkaninę przez gorące wałki.

Istnieją jednak pewne problemy związane z tą metodą. Głównym problemem z tą metodą jest to, że barwnik nie przenika do tkaniny wystarczająco głęboko i tkanina może pokazać poprzez design. Czasami kolory blakną po praniu i czasami transfer może złuszczyć lub pęknąć. Czasami tkanina czuje się szorstka po wykonaniu nadruku. Czasami kontur papieru transferowego staje się widoczny na powierzchni tkaniny.

Ale ze względu na piękne i wyraźne cięcia projektów wykonanych tą techniką druku, jest to używane przez wielu projektantów.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się w tym poście 6 Najlepsze metody, aby {przenosić zdjęcia/zdjęcia/obrazy do Tkaniny} w domu.

7. Bezpośredni druk cyfrowy na odzieży (DTG)

Jest to proces, w którym specjalna drukarka atramentowa ze specjalnym atramentem jest używana do drukowania bezpośrednio na tkaninie z komputera, a grafika i barwnik są ustawiane na ciepło za pomocą prasy termicznej lub suszarki tunelowej.

Zaletą bezpośredniego nadruku cyfrowego na odzieży jest to, że można wykonać dowolną ilość nadruków, nawet małych partii po niskich kosztach i uzyskać realistycznie wyglądające zdjęcia nadrukowane na tkaninie.

Wadą jest to, że efekt może się ścierać przy powtarzających się praniach. Najlepiej sprawdza się to również na tkaninach jaśniejszych kolorów z ciemniejszymi kolorami tuszu. Istnieją również tkaniny, które nie nadają się do tego rodzaju druku. Kolejną wadą jest to, że wraz ze wzrostem ilości zwiększa się wykładniczo koszt.

Szybka i łatwa aplikacja oraz wszechstronność sprawiają, że jest to ulubiona metoda druku, szczególnie do wykonywania próbek.

8. Drukowanie przy użyciu drukarek atramentowych

Jest to domowa wersja nadruku bezpośredniego na odzieży. Zwykła drukarka atramentowa jest używana do drukowania na fragmentach tkanin. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na słupku wydruku atramentowego na materiale.

9. Sublimacyjny druk transferowy

Ta metoda obejmuje barwnik sublimacyjny, który jest przenoszony na tkaninę za pomocą ciepła. Do tej techniki druku potrzebna jest drukarka atramentowa lub kolorowa drukarka laserowa, atrament sublimacyjny i maszyna do prasowania na ciepło.

Metoda ta jest zdecydowanie bardziej kosztowna niż metoda termotransferowa, ponieważ farba drukarska jest bardzo kosztowna. Ale uzyskane w ten sposób wydruki są bardzo żywe i atrakcyjne.

Główną wadą tej metody jest to, że nie jest możliwe wykonanie nadruku na tkaninach bawełnianych (najlepsze są tkaniny syntetyczne lub 100% poliester), a jeśli chcesz użyć tej metody do nadruku na tkaninie bawełnianej, będziesz musiał nałożyć odpowiednią powłokę na powierzchnię tkaniny bawełnianej.

Choć druk sublimacyjny ma być bardzo trwały i trwały przez długi czas, może się zużywać pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego.

10. Drukowanie zdjęć

W tym rodzaju nadruku tkanina jest powlekana substancją chemiczną (Płynna emulsja fotograficzna), która jest wrażliwa na światło, a następnie może być na niej nadrukowane dowolne zdjęcie.

Jedną z takich technik jest projektowanie, które jest bardzo często stosowane. Była to metoda wynaleziona przez Sir Johna Herschela, dzięki której można zrobić wrażenie na większości przedmiotów na gotowej tkaninie. Białe /jasne odbitki są wykonane na niebieskim tle. Więcej o tkaninach z niebieskimi nadrukami można dowiedzieć się tutaj.